Apkārt Alaukstam tuvojas! Tiekamies 5. februārī!

Svētdien 5.februārī Vecpiebalgā pulcēsies simtiem distanču slēpošanas entuziastu, lai piedalītos leģendārajā tautas slēpojumā Apkārt Alaukstam, kurš šogad atzīmēs 25.gadskārtu trīs dažāda garuma distancēs.

Apkārt Alaukstam aizsākās 1984. gadā, kad rīkotajā slēpojumā piedalījās 107 dalībnieki. Vēlākajos gados slēpojums Vecpiebalgas pusē kļuva par populārāko ziemas aktivitāti Latvijā un dalībnieku skaits vairākkārt pārsniedza tūkstoti. Trasē, kas top tikai dažas dienas pirms pašām sacensībām, daudzu atmiņās atstājusi neizdzēšamas emocijas. “Apkārt Alaukstam” spējis pulcināt gan Latvijas spēcīgākos sporistus, gan ģimenes, gan darba kolektīvus, gan draugu pulciņus, gan entuziastus, kas uz slēpēm kāpuši pirmo reizi.

Ilmārs Bricis 2013.gadā ceturto reizi uzvar Apkārt Alaukstam

Četras reizes valstī populārākajā slēpojumā triumfējis Latvijas visu laiku labākais biatlonists Ilmārs Bricis, kurš šajā sezonā atsācis profesionāļa gaitas un diemžēl 5.februārī nebūs Latvijā, lai startētu “Apkārt Alaukstam”. Par pirmajiem uzvarētājiem tālajā 1984.gadā kļuva Zandis Vīksna un Melita Berga.

Vairāk nekā 30 gadu ilgajā tautas slēpojuma vēsturē paaudžu maiņa notikusi kā dalībnieku vidū un ekipējuma jomā, tā arī organizatoru lokā. Astoņdesmito gadu vidū vietēja mēroga pasākums pulcēja kolhoza “Alauksts” sportiskākos pārstāvjus un viņu ģimenes, tāpēc pirmie uzvarētāji bija jaunpiebaldzēni un vecpiebaldzēni. Dalībnieku vidū bija arī teātru un muzeju kolektīvi, kā arī citi mākslinieki no Rīgas, kas pārstāvēja vietējā kolhoza sadarbības partnerus. Pirmo piecu gadu laikā slēpojuma dalībnieku skaits izauga līdz septiņiem simtiem un apkārt Alaukstam piedzīvojumā devās gan tuvējie kaimiņi, gan draugu draugi.

Latvijas neatkarības atgūšanas periodā sacensības nenotika 1989. un 1990.gadā. 1991.gadā Vecpiebalgas pagastvecis Aivars Avens kopā ar Egilu Johansonu atjaunoja Tautas masveidīgāko slēpojumu, kura rīkošanas grožus 2006.gadā pārņēma Uvis Avens, tādējādi iezīmējot ģimenes tradīcijas ne tikai dalībnieku starpā, bet arī uz organizatoru komandtiltiņa.

Uvis Avens ieviesa vairākas dažāda garuma distances un 2010.gadā panāca slēpojuma iekļaušanu “Euroloppet” sērijā, kura paredz lielāku organizatoru atbildību, lai dalībniekiem nodrošinātu konkrētu ērtību un apkalpošanas līmeni, kā arī trases kvalitāti starptautiskām prasībām.

Distanču slēpošana Avenu ģimenē nav sveša vairāku paaudžu garumā. Uvis Avens trenējies Cēsu pilsētas sporta skolā, vēlāk strtējis biatlonā un vairākās ārvalstu slēpošanas sacensībās, tostarp starptautiskos maratonos, kur guva pieredzi sacensību rīkošanā. Arī šodien viņš “Sportland Magazine” atzīst, ka katru nākamo sacensību sarīkošana ir kā jaunas pieredzes gūšana.

“Pirms slēpojuma ir nācies negulēt 48 stundas, lai viss varētu notikt,” stāsta Uvis, norādot uz Latvijas specifiskās ziemas untumiem.

“Apkārt Alaukstam” sniega trūkuma dēļ nav noticis septiņas reizes, taču bez uzdrošināšanās riskēt nav iedomājams sarīkot tik vērienīgu pasākumu. Veidojot dabīgā sniega slēpošanas trasi, jārēķinās ar atsevišķām vietām, kur sniega būs mazāk, vai kādu klajumu, kurā vējš aizputinās trasi. Mainoties desmitgadēm, mainās arī tendences slēpošanā – ja sākotnēji pietika ar sliedi klasikas solim, tad vēlākajos gados bija nepieciešams domāt arī par trasi slidsoļa piekritējiem.

Ilmārs Bricis slēpo pretī savai kārtējai uzvarai “Apkārt Alauktam”

22 kilometru trase uzskatāma par unikālu, jo tā dabā iezīmē vietas, kur ikdienā neviens cilvēks, izņemot medniekus, nepārvietojas. Tā atrodas dziļi mežos ap Alauksta ezeru. “Ziema pie mums uzliek nevienu vien skarbu pārbaudījumu, sagādājot daudz pārsteigumu,” vērtē Uvis Avens, atceroties gadījumu, kad ar sniega traktora vadītāju braukuši trasi un saņēmis jautājumu: “Kā var zināt, kur braukt trasi?” reizē, kad “debesis ar zemi iet kopā” un ir jāzina, kā trase iet pa sacensībām draudzīgo lauksaimnieku zemēm un pļavām, un, kur precīzāk apbraukt ezeru. Uvja lielākais gandarījums ir paveiktais darbs, slēpotāju labās atsauksmes, apziņa, ka vienmēr var tiekties uz ideāli sarīkotām sacensībām, un, protams, cerība, ka ziema atgriezīsies un būs garāka.

2017.gada ziema slēpojumam “Apkārt Alaukstam” ir cerīga, jo pagaidām Vecpiebalgas pusē ir 10-15 centimetru bieza sniega sega. Tiesa, organizatori vēlētos vēl aptuveni 10 centimetrus sniega, lai trasē droši justos simtiem slēpotāju. Uvis Avens ir optimistisks un “Sportland Magazien” lasītājiem vēsta, ka visas pazīmes liecina par sekmīgu sacensību norisi. 5.februāri gaida arī vairāki vīri, kuri piedalījušies visos līdzšinējos 24 tautas slēpojumos. Saprotoši ir arī zemju saimnieki, pār kuru īpašumiem vijas trase. Lielākā daļa saprot, ka distanču slēpošana ir videi draudzīgs sporta veids un tikai retais uzskata, ka slēpotājs piesārņo dabu un trases vietās pavasarī ilgāk kusīes sniegs. Slēpotāji iepriecina sacensību rīkotājus arī savā izglītotībā, jo nepiemēslo trasi ar atkritumiem. “Latvijas valsts meži” jubilejas reizē parūpējušies par piemiņas suvenīru visiem Sportland Tautas maratona 22 kilometru distances dalībniekiem.

Īpašas balvas tiks tiem aktīvistiem, kuri tauts slēpojumā finišēs ne tikai 25.reizi, bet arī 10., 15. un 20.reizi apslēpos Alauksta ezeru. Kamēr sportiskākie cīnīsies par uzvaru lielākajā Latvijas slēpojumā, 101., 201., 301., 401., 501., 601., 701., 801., 901., 1001.vietu ieguvēji saņems “MADSHUS” dāvanu karti 110 eiro vērtībā, ja apbalvošanas laikā plkst.16 nebūs devušies otrajā 22 kilometru aplī. Pie balvām tiks arī pirmo trīs vietu ieguvēji aptuveni 30 vecumgrupās, savukārt absolūtajā vērtējumā trīs ātrākie kungi un dāmas cīnīsies par naudas balvām.

Veselības 7 kilometru “Delfi” slēpojumā trīs ātrākie vīri un trīs veiklākās dāmas saņems “Delfi” specbalvas, taču balvu nosaukums vien jau vēsta, ka šajā distancē galvenā vērība netiks vērsta uz slēpošanas ātrumu, bet gan citām izpausmēm. Veselības jeb karnevāla distancē pie galvenajām galvām tiks dalībnieki, kuri būs padomājuši par saviem tērpiem, slēpju dizainu, komandas noformējumu un savu slēpošanas stilu, tādējādi ar savu izdomu piesaistot žūrijas balsojumu.

Tikmēr paši mazākie mērosies spēkiem viena kilometra Burusports bērnu slēpojumā, kur meitenes un zēni sacentīsies četrās vecumgrupās. Slēpojuma rīkotāji sola, ka labāko apbalvošana notiks tūlīt pēc pēdējās bērnu grupas finiša, lai mazajiem censoņiem nav jāgaida līdz lielajai apbalvošanai.

Lai slēpot varētu arī Vidzemes bērnu namu mazie sportisti un maznodrošināto ģimeņu bērni, “Apkārt Alaukstam” izveidojis sadarbību ar labdarības organizāciju “Gaišie spārni”. Piesakoties sacensībām, katrs dalībnieks ziedo vienu eiro bērnu slēpju iegādei. Pasākuma sacensību centrā darbosies arī Slēpju ziedošanas punkts, kurā katrs varēs atstāt slēpes, zābakus, nūjas un citu slēpošanas ekipējumu, kuru pats vairs nelieto. Protams, var iegādāties arī jaunas slēpes un tās ziedot Vidzemes bērniem.

Iepriecinājuši mazos, lielie pēc fiziskajām aktivitātēm izbaudīs ierasto slēpojuma tradīciju – sacensību atbalstītāju sarūpēto balvu izlozi, kurā pēc apbalvošanas ceremonijas varēs piedalīsies visi klātesošie finišētāji.

Ja esi gatavs pavadīt lielisku dienu uz slēpēm Latvijas vērienīgākajā slēpošanas notikumā Alauksta ezera krastā, atver wordpress-228669-975533.cloudwaysapps.com vai apkārt-alaukstam.lv un piesakies izvēlētai distancei atbilstoši savam sagatavotības līmenim. Pieteikties var arī visos “Sportland” veikalos. Pozitīvas emocijas garantētas!

Raksts tapis sadarbībā ar SportlandŠajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.