MANTOJUMS

Senākais, lielākais un mīlētākais – kopš 1984. gada

Apkārt Alaukstam 1984. gads

Apkārt Alaukstam, 1984. gads

1983. gada 31. janvārī ar lēmumu Nr.2 ”Par fiziskās kultūras darbu Vecpiebalgas ciemā un pasākumiem tā darba uzlabošanā”, Vecpiebalgas ciemata Tautas deputātu padome lūdz kopsaimniecībai Alauksts un tās fizkolektīva priekšsēdētājam Aivaram Avenam organizēt ciemata mēroga ziemas sacensības slēpošanā Visa ģimene uz starta, slēpošanas sacensības nenotiek. Bet šo sacensību vietā tiek organizēts izklaides slēpojums – apkārt Alauksta ezeram (informācija atrasta Latvijas Nacionālā Arhīva izziņā).

Pirmais slēpojums notiek 1984. gada 26. februārī, kad vēl nenojaušam, ka pēc 7 gadiem mūsu Latvijai atgūsim neatkarību. Te ir mītu apvītais Alauksta ezers un mēs dodamies nepieradinātā slēpošanas trasē, izbaudām kopā būšanas prieku, neskarto ziemas dabu un piesnigušo lauku burvību gleznainajā Vidzemē. Slēpojumā Apkārt Alauksta ezeram kopā pulcējas toreizējās kopsaimniecības Alauksts darbinieku ģimenes, draugi un tuvākie kaimiņi un sadarbības organizāciju pārstāvji no Rīgas – mākslinieki, teātru un muzeju darbinieki.

Sākot ar 1986. gada 16.februāri distanču slēpošanas maratons (tautā saukts arī par slēpojumu) norit sportiskākā gaisotnē un ar krietni lielāku dalībnieku skaitu un joprojām ir lielākais, senākais un tautā mīlētākais distanču slēpošanas maratons Latvijā un otrais lielākais Baltijā.

Apkārt Alaukstam katru gadu piedalās Latvijas labākie esošie un bijušie distanču slēpotāji, biatlonisti, tostarp daudzi Olimpisko spēļu dalībnieki, arī citu sporta veidu pārstāvji – motosportisti, orientieristi un daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki.

 

2018. gads – 25. jubilejas gads

Apkārt Alaukstam, 1991. gads

Apkārt Alaukstam, 1991. gads

2018. gadā maratons notiks 25. jubilejas zīmē. Ceturtdaļa no simta. Kopā maratonā piedalījušies vairāk kā 6000 slēpotāji. Tas ir tradīcijām bagāts notikums, kurā dzimst atmiņas iegūtas tikai šeit.

Politisko pārmaiņu un ekonomiskās situācijas dēļ, distanču slēpošanas maratons 1989. un 1990. gadā nenotika, bet pēc tam tika atjaunots, pateicoties ilggadējiem organizatoriem un tradīciju nesējiem un atbildīgām personām slēpojuma sarīkošanā Aivaram Avenam un Egilam Johansonam. Apkārt Alaukstam sniega trūkuma dēļ nav noticis 2016. gadā.

 

Tradīcija trīs paaudzēs

Apkārt Alaukstam

Apkārt Alaukstam, 1991. gads

Tētis jauns un stalts, es maziņš ķipars, kas tik tikko spēj nostāvēt uz slēpēm. Tas bija mans pirmais slēpojums. Tagad te slēpo arī mani bērni. Distanču slēpošana Apkārt Alaukstam ir sena un mūsu ģimenē mīlēta tradīcija. Atmosfēra, pavadītais laiks ar mīļajiem un daba sniedz lieliskas emocijas. Apsolu, kad atbrauksiet, jūs jutīsiet! Slēpojiet pulkā!

 

Iekļauts Eiropas slēpošanas maratonu elitē

Apkārt Alaukstam, 1987. gads

Apkārt Alaukstam, 1987. gads

2010. gadā Apkārt Alaukstam tika iekļauts prestižajā starptautiskajā distanču slēpošanas maratonu sērijā Euroloppet.

Organizē Sporta Klubs Alauksts

Apkārt Alaukstam, 2001. gads

Apkārt Alaukstam, 2001. gads

Apkārt Alaukstam līdz 2000. gadam varēja noorganizēt daudz vienkāršākā veidā, jo Latvijas republikas valsts noteikumi un likums par pasākumu organizēšanu bija tapšanas stadijā. Līdz ar to Aivaram Avenam pašām nācās izstrādāt noteikumus par slēpojuma organizēšanu.

No novada slēpojuma līdz augstas klases distanču slēpošanas martonam
Tās dienās
dalībniekiem pietika ar trasē izveidotu knapu ‘’špūri’’ klasiskajam stilam un slidai 2-3m platums, kā arī neviens neiebilda slēpot par lauku ceļiem, kaut trāpījās kāds akmens smilts šķembas. Gadiem ejot no vienkārša slēpojuma esam centušies dzīvot laikam un tendencēm līdzi , kas šodien ir nepieciešams gan notikuma dalībniekiem un atbalstītājiem, gan arī atbalstītājiem. Tādēļ Aivars kopā ar dēlu Uvi Avenu 2006. gadā dibina sporta klubu Alauksts.

SK Alauksts mērķi

  • Uzlabot slēpošanas trases kvalitāti Apkārt Alaukstam;
  • Veicināt distanču slēpošanas attīstību Latvijā un novadā;
  • Veicināt distanču slēpošanas pasākumu organizēšanu;
  • Dibināt draudzīgas attiecības ar citiem sporta klubiem, federācijām un sporta savienībām Latvijā un ārvalstīs.

Iekļaušana prestižajā Euroloppet
Viena no nozīmīgākajām komunikācijām starp klubiem notika
 2010. gadā, kad klubu uzaicināja ierasties Vācijā uz Euroloppet organizācijas sanāksmi un sniegt komentārus par organizēšanas pieredzi un tendencēmLatvijā. Pēc apspriedes, Euroloppet komisija nolem, ka distanaču slēpošanas maratons Apkārt Alaukstam atbilsts visām Euroloppet prasībām untiek uzņemts starptautiskā maratona posma rīkošanā. 2011. gadā klubs noslēdz vienošanas ar Euroloppet par starptautiskās maratona serijas posma rīkošanu, Alaukstā,Vecpiebalgā, Latvijā. Kurš nosaka atbildību un dažādas nozīmīgas tendences.

Lai veicinātu slēpošanas maratona kvalitāti, 2011.gadā tiek izmanīta trases homologācija, kā arī slēpojums tiek papildināts ar vairākām slēpošanas distancēm – no vienkāršā slēpojuma, tas kļūst par slēpošanas maratonu Apkārt Alaukstam, kas tiek iekļauts starptautiskajā maratona sērijā Euroloppet. Bet pēcveiksmīgas sezonas mūs pieviļ laika apstāki (nestabilās ziemas periods) un slēpošanas maratons uz laiku tiek neiekļauts Euroloppet. Vēl ir cerība, ka laika apstākļi vismaz divu sezonu laikā uzlabosies un varēsim organizēt Euroloppe posmu atkārtoti.

Mēs no sirds pateicamies visiem privāto zemju īpašniekiem, kuri ļauj Apkārt Alaukstam notikt!

Sporta klubam Alauksts ļoti svarīgs privāto zemju īpašnieku atbalsts. Gadu gaitā Aivaram Avenam ir izdevies izkopta labas attiecības ar visiem zemju īpašniekiem. Bet, protams, gadās arī sastapties ar līdzcilvēkiem, zemju īpašniekiem, kuriem ir negatīva attieksme paret slēpošanas aktivitātēm, novada popularizēšanu un lielākā ziemas notikuma Latvijā atbalstīšanu, tādēļ SK Alauksts veido trasi tā, lai tā nešķērso konkrētus īpašumus.